Попаснянська міська військова адміністрація

Поштова адреса для листування: 61003, м.Харків, майдан Конституції, 1, під'їзд 4

Попаснянське відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області застерігає!

Уживання працівниками алкоголю часто є причиною настання нещасних випадків, у тому числі й тяжких. Навіть невеликі дози алкоголю згубно діють на центральну нервову систему, під впливом малих доз алкоголю, які не викликають помітного сп’яніння, зменшується швидкість рухових реакцій людини, знижується працездатність, прискорюється стомлюваність.

Десяті частки секунди, вкрадені алкоголем, стають причиною аварій, нещасних випадків. Уживання алкоголю навіть напередодні робочого дня буває причиною травм, ще вища ймовірність отримання травм виникає коли людина з’являється у стані алкогольного сп’яніння на роботу.

У липні 2019 року з працівником одного з підприємств, що знаходиться на території Попаснянського району, який був у стані алкогольного сп’яніння, стався нещасний випадок. Під час пересування біля працюючого преса працівник оступився, не втримався і почав падати. Під час падіння ліва рука потрапила у робочу зону працюючого преса, внаслідок чого була ампутована ліва кисть на рівні середньої третини II-III-IV-V п’ясткових кісток. Основною причиною нещасного випадку комісія зі спеціального розслідування визначила алкогольне, наркотичне, токсикологічне сп’яніння потерпілого.

Попаснянське відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області рекомендує роботодавцям не послабляти контроль за дотриманням робітниками трудової і виробничої дисципліни, у разі виявлення у працівника стану алкогольного сп’яніння негайно вживати заходів впливу на порушника.

Статтею 179 Кодексу України про адміністративні правопорушення за розпивання пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв на виробництві (на робочих місцях, у приміщеннях і на території підприємств, установ, організацій) або перебування на роботі в нетверезому стані передбачено накладення штрафу від трьох до п’яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Категорично забороняється покривати факти вживання працівниками спиртних напоїв, наркотичних або токсичних речовин, організовувати будь-які святкування зі спиртними напоями на території підприємства.

Участь майстрів, начальників дільниць, змін, цехів та інших керівників у розпиванні з підлеглими їм працівниками пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв на виробництві або невжиття ними заходів для відсторонення від роботи осіб, які перебувають у нетверезому стані, або приховування ними випадків розпивання пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв чи появи на роботі в нетверезому стані підлеглих їм працівників, – тягне за собою накладення штрафу від чотирьох до шести неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

У разі виявлення працівника у стані алкогольного сп’яніння працівник підлягає обов’язковому відстороненню від виробничого процесу задля попередження випадків травмування, оскільки опиняється під загрозою життя як його самого, так і оточуючих.

Відсторонення від роботи не передбачає розірвання трудового договору та використовується як тимчасовий захід для прийняття остаточного рішення про можливість або неможливість виконання працівником передбаченої трудовим договором роботи.

Конкретний порядок відсторонення працівника від роботи визначає відповідний розділ правил внутрішнього трудового розпорядку підприємства. Поширеною є думка, що перебування на роботі у стані алкогольного сп’яніння повинно підтверджуватись лише медичним висновком.

Інколи вживання алкоголю та ознаки нетверезості бувають настільки очевидними, що піддавати працівника медичному огляду немає потреби.

Факт того, що працівник перебуває на роботі у стані алкогольного сп’яніння, може підтверджуватись усіма наявними видами доказів, а це означає, що для підтвердження достатньо показань свідків, що не суперечать одне одному та викликають довіру. Наприклад, відповідальна особа підприємства може оформлювати акт за підписом свідків-очевидців. У Акті відсторонення слід зазначити, чи бачили свідки особисто працівника, який перебував у нетверезому стані, які ознаки сп’яніння свідки спостерігали, дані про місце, обставини, причини відсторонення, час виявлення стану працівника та дату складання акта.

Слід зазначити, якщо на підприємстві порядок відсторонення працівників та посадових осіб не визначено, відстороняти має право тільки роботодавець.

У чинному законодавстві не визначено, на який термін повинен бути відсторонений працівник у разі виявлення у нього стану алкогольного сп’яніння, але як мінімум він повинен бути відсторонений на одну робочу зміну.

У разі настання нещасного випадку з особою, яка перебувала у стані алкогольного сп’яніння, на підставі статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове соціальне страхування», якщо комісією з розслідування нещасного випадку встановлено, що ушкодження здоров’я настало не лише з вини роботодавця, а й внаслідок порушення потерпілим нормативних актів про охорону праці, розмір одноразової допомоги зменшується на підставі висновку цієї комісії, але не більше, ніж на 50 відсотків. Стаття 27 цього ж Закону визначає, що до нормативно-правових актів належать правила, норми, регламенти, положення, стандарти, інструкції та інші документи, обов'язкові для виконання. Фактично кожна інструкція з охорони праці, розроблена роботодавцем, містить вимоги щодо заборони перебування працівників у стані алкогольного сп’яніння на виробничих об’єктах.

Відповідно до пункту 23 додатку 10 пункту 52 Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 № 337, одержання травм або смерть потерпілого під час виконання трудових (посадових) обов’язків у разі перебування його у стані алкогольного, токсичного чи наркотичного сп’яніння, підтвердженого відповідним медичним висновком, за наявності технічних або організаційних причин настання нещасного випадку, гострого професійного захворювання (отруєння) або якщо потерпілий не був відсторонений від виконання робіт відповідно до вимог правил внутрішнього трудового розпорядку підприємства (установи, організації) або колективного договору є обставинами, за яких настає страховий випадок державного соціального страхування від нещасного випадку на виробництві.

Слід пам’ятати, що відповідальність працівника настає лише у тому випадку, коли він перебуває у стані алкогольного сп’яніння на місці виконання роботи та в робочий час, або в іншому місці, де він перебуває за розпорядженням керівника робіт.

Особливо це питання актуальне для працівників із ненормованим робочим днем, коли час перебування на роботі понад встановлену загальну тривалість вважається робочим, і для них вживання алкогольних напоїв протягом ненормованого робочого дня можна вважати порушенням трудової дисципліни.

Працівникам слід пам’ятати, що відповідно до пункту 7 статті 40 Кодексу Законів про працю України – однією з підстав звільнення є поява на роботі в нетверезому стані, у стані наркотичного або токсичного сп’яніння. Вказані стани працівника, а також факт розпивання спиртних напоїв на території підприємства, установи, організації є дисциплінарним проступком, а тому за їх вчинення власник або уповноважений ним орган може працівникові оголосити догану або звільнити (а також застосувати інші заходи правового впливу). Звільнити за цих умов можна і при одноразовому такому проступку, і незалежно від того, продовжував або не продовжував працівник працювати в цей день, а також незалежно від того, чи трапилась така поява на початку, в середині або в кінці робочого дня (зміни). Головним у цьому випадку є сам факт перебування на роботі в робочий час у нетверезому стані, у стані наркотичного або токсичного сп'яніння.

Важливо!
  • Надання одноразової грошової допомоги військовослужбовцям Збройних Сил України, підрозділів територіальної оборони, Державної прикордонної служби України
  • Просимо надавати інформацію про цивільних громадян Попаснянської територіальної громади поранених/загиблих внаслідок ворожих обстрілів для передачі Міжнародному Комітету Червоного Хреста.
  • До уваги внутрішньо-переміщених осіб Попаснянської міської територіальної громади
  • Як вберегтися від коронавірусу
  • Що робити при надзвичайній ситуації


  • Робоча група з розробки Стратегії Попаснянської ОТГ

    Реформа оплати праці

    Реформа оплати праці

    Оперативна інформація

    Оперативна інформація

    Єдина система місцевих петицій

    Електронні петиції