Попаснянська міська військова адміністрація

Поштова адреса для листування: 61003, м.Харків, майдан Конституції, 1, під'їзд 4

Увага! Пенсія по інвалідності - один із видів державного пенсійного забезпечення для людей, які стали непрацездатними чи без джерела доходу в разі інвалідності.

Відповідно до статті 32 Закону України від 09.07.2023 № 1058 «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату працездатності призначаються пенсії по інвалідності внаслідок:

- загального захворювання;

- каліцтва, не пов’язаного з роботою, інвалідності з дитинства.

Особи, яким установлено інвалідність мають право на пенсію по інвалідності на час настання інвалідності за наявності на час настання інвалідності або на день звернення за пенсією, передбаченого цією статтею страхового стажу.
Пенсія по інвалідності призначається незалежно від того, коли настала інвалідність: у період роботи, до влаштування на роботу чи після припинення роботи.

Пенсія по інвалідності від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання призначається відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності».

Залежно від ступеня втрати працездатності визначено три групи інвалідності. Причина, група, час настання інвалідності, строк, на який встановлюється інвалідність, визначаються органом медико-соціальної експертизи згідно із законодавством.

Обов’язковою умовою для призначення таких пенсій за нормами закону є наявність страхового стажу від одного до 15 років.

Тривалість страхового стажу залежить від встановленої групи інвалідності та віку, у якому її встановлено.

Для осіб з інвалідністю І групи:

До досягнення особою 25 років включно- 1 рік;

Від 26 років до досягнення особою 28 років-2 роки;

Від 29 років до досягнення особою 31 року-3 роки;

Від 32 років до досягнення особою 34 років- 4 роки;

Від 35 років до досягнення особою 37 років-5 років;

Від 38 років до досягнення особою 40 років- 6 років;

Від 41 років до досягнення особою 43 років- 7 років;

Від 44 років до досягнення особою 48 років- 8 років;

Від 49 років до досягнення особою 53 років -9 років;

Від 54 років до досягнення особою 59 років включно-10 років.

Для призначення пенсії по ІІ-ІІІ групі інвалідності на день звернення за пенсією або в залежності від віку, в якому особу визнано інвалідом необхідно мати від 1 до 14 років страхового стажу:

- до досягнення особою 23 років включно- 1 рік;

- від 24 років до досягнення особою 26 років включно -2 роки;

- від 27 років до досягнення особою 28 років включно -3 роки;

- від 29 років до досягнення особою 31 років включно -4 роки;

- від 32 років до досягнення особою 33 років включно -5 роки;

- від 34 років до досягнення особою 35 років включно -6 роки;

- від 36 років до досягнення особою 37 років включно -7 роки;

- від 38 років до досягнення особою 39 років включно -8 роки;

- від 40 років до досягнення особою 42 років включно -9 роки;

- від 43 років до досягнення особою 45 років включно -10 роки;

- від 46 років до досягнення особою 48 років включно -11 роки;

- від 49 років до досягнення особою 51 року включно - 12 років;

- від 52 років до досягнення особою 55 років включно -13 років;

- від 56 років до досягнення особою 59 років включно -14 років.

Особи, визнані інвалідами після досягнення пенсійного віку (незалежно від групи інвалідності), мають право на пенсію по інвалідності за наявності 15 років страхового стажу.

Якщо інвалідність настала в період проходження строкової військової служби, то пенсія по інвалідності призначається особі незалежності від наявності страхового стажу.

При цьому до страхового стажу для обчислення розміру пенсії за віком, з якого обчислюється розмір пенсії по інвалідності, крім наявного страхового стажу зараховується період із дня встановлення інвалідності до досягнення особою загальновстановленого пенсійного віку згідно статті 24 Закону.

Частиною 1 статті 33 Закону встановлено, пенсія по інвалідності залежно від групи інвалідності призначається в таких розмірах:

інвалідам І групи - 100% пенсії за віком;

інвалідам ІІ групи – 90% пенсії за віком;

інвалідам ІІІ групи -50% пенсії за віком, обчисленої до статей 27 і 28 Закону №1058.

Відповідно до статті 33 Закону №1058 непрацюючі пенсіонери ІІ групи, визнані інвалідами після досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 вищезазначеного закону, та інваліди ІІІ групи за їх вибором мають право на призначення пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 Закону, за наявності страхового стажу для чоловіків-35 років, а для жінок-30 років.

Якщо інвалід не має достатнього страхового стажу, він може звернутися до управління соціального захисту населення за місцем проживання із заявою про призначення допомоги за нормами Закону України «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам».

До пенсії по інвалідності встановлюються надбавки (на догляд, на утриманців по постанові КМУ від 16.07.2008 №654), підвищення, додаткові пенсії, пенсія за особливі заслуги перед Україною, якщо інвалід має на них право.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 №265 у разі, якщо розмір пенсійної виплати інваліда з урахуванням надбавок, підвищень та інших доплат до пенсії (за винятком пенсії за особливі заслуги перед Україною) не досягає прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, йому надається щомісячна державна адресна допомога у сумі, якої не вистачає до зазначеного прожиткового мінімуму.

Статтею 35 Закону передбачено, що при зміні групи інвалідності пенсія в новому розмірі виплачується із дня зміни групи інвалідності.

Якщо особа визнана інвалідом нижчої групи, пенсія виплачується за попередньою групою до кінця місяця, в якому змінено групу інвалідності.

Якщо медико-соціальною експертною комісією особа не визнана інвалідом, в такому випадку пенсія виплачується до кінця місяця, по який встановлено інвалідність.

Для призначення пенсії по інвалідності особа може подати документи як офлайн- звернувшись до будь-якого сервісного центру Пенсійного фонду України, так і онлайн- на веб-портал електронних послуг ПФУ.

Пакет документів для призначення пенсії по інвалідності визначено Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1.

Важливо!
  • Надання одноразової грошової допомоги військовослужбовцям Збройних Сил України, підрозділів територіальної оборони, Державної прикордонної служби України
  • Просимо надавати інформацію про цивільних громадян Попаснянської територіальної громади поранених/загиблих внаслідок ворожих обстрілів для передачі Міжнародному Комітету Червоного Хреста.
  • До уваги внутрішньо-переміщених осіб Попаснянської міської територіальної громади
  • Як вберегтися від коронавірусу
  • Що робити при надзвичайній ситуації


  • Робоча група з розробки Стратегії Попаснянської ОТГ

    Реформа оплати праці

    Реформа оплати праці

    Оперативна інформація

    Оперативна інформація

    Єдина система місцевих петицій

    Електронні петиції